Odpowiednie odżywianie ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto wyrabiać zdrowe nawyki już od najmłodszych lat, aby w przyszłości dziecko samo wiedziało po jakie produkty spożywcze warto sięgać, a jakich unikać. Nauka zasad zdrowego odżywiania zaowocuje w przyszłości i zmniejszy ryzyko wielu chorób jak cukrzyca czy  nadciśnienie.

Restrykcyjna dieta czy zdrowe nawyki żywieniowe na wiele lat?

Dieta, która wyklucza wiele produktów spożywczych może doprowadzić do efektu jojo i zaburzyć pracę organizmu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie kilku zdrowych nawyków w żywieniu, które pozwolą cieszyć się zdrowiem, energią i szczupłą sylwetką. Płatki owsiane mogą być stałą pozycją w codziennej diecie całej rodziny. To doskonałe źródło błonnika pokarmowego, magnezu oraz innych składników mineralnych. Są świetną bazą do pożywnej owsianki, która odpowiednio skomponowana może być energetycznym i doskonale zbilansowanym posiłkiem. Warto jednak pamiętać aby do porcji płatków dodać źródło białka, orzechy bądź pestki a także sezonowe owoce, które pozytywnie wpłyną na smak. 

Jednak Płatki owsiane najpopularniejsze to nie tylko owsianka. Z ich dodatkiem w kilka chwil można przygotować domowe ciastka wieloziarniste bądź pożywne smoothie. To świetna alternatywa dla słodkich i słonych przekąsek, a wysoka zawartość błonnika da uczucie sytości na długi czas.

Produkty pochodzenia roślinnego, które również warto włączyć do swojej diety, to miedzy innymi:

– napoje owsiane lub sojowe,

– jogurty wegańskie, 

– roślinne zamienniki mięsa.

Nie można zapominać również o odpowiednim nawodnieniu organizmu.

Kiedy udać się po pomoc do specjalisty? 

Są jednak sytuacje, gdy zdrowe nawyki i aktywność fizyczna nie wystarczą. Kiedy waga mimo wszystko stoi w miejscu a samopoczucie ulega pogorszeniu należy udać się po pomoc do dietetyka, który zleci wykonanie dodatkowych badań i po otrzymaniu wyników skomponuje indywidualny plan żywieniowy. Coraz częściej przyczyną nadwagi u pacjentów jest insulinooporność bądź zaburzona praca tarczycy.